ארגון קהלת מציג את שנות הקיצוצים האכזריים של נתניהו

הגיע אלי ספר תרשימים של ארגון "קהלת", זהו ארגון המקדם כלכלה וחשיבה ימנית בישראל, יוסי דהאן ואחרים מראים במקומות רבים את העיוותים שהם מקדמים.

 

כאן ארצה להתמקד בגרף אחד שלהם, המובא תחת הכותרת "לאחר ירידה שחלה בהוצאה על חינוך…התאפיינו השנים האחרונות בהגדלה מחדש…" (הגרף מצורף כקובץ למטה).

 

ארצה להראות כאן שני דברים:

  1. הנזק העצום שנתניהו גרם וגורם למערכות החברתיות (במקרה הזה לחינוך).
  2. דרכי העיוות של ארגון "קהלת".

 

הנזק העצום של נתניהו:

תסתכלו על הגרף: כל הקיצוצים בחינוך הם בשנים של נתניהו כראש ממשלה או שר אוצר (מלבד בין 2011-2013, נגיע לשם בהמשך…), סה"כ קיצוץ של 0.75% (1996-2000), 1 אחוז שלם (מ 2002-2006). סה"כ 1.75% קיצוץ של נתניהו.

ולעומתו תיקון של 0.5% בממשלת ברק ועוד 0.4% בממשלת אולמרט.  בלעדיהם היינו כבר במחוזות ההפרטה ה"מושלמת" של בנט שקד ופייגלין.

הא, כן, 2011 עושה שינוי רגעי בזכות המחאה החברתית שהביאה את הגדלת התקציב (המאד לא מספקת) בתחום החינוך לגילאי 3-4.

 

העיוותים של "קהלת":

  • עיוות ראשון – הוא להציג את הירידה והעליה כאילו הם "חלים" ("חלה ירידה"…) לא, הירידה ועליה לא "חלות" אלא מיושמות ע"י ממשלה. בעשרים השנים האחרונות רוב מערכות החברה והרווחה מקוצצות בהתמדה ע"י המדיניות שקהלת מטיפים אליה.
  • עיוות שני – לא לדייק בהקשר הפוליטי של מתי קוצץ ומתי תוסף.
  • עיוות שלישי – הגרף כולו נמצא בחוברת תחת הכותרת "הצלחות". זוהי אכן הצלחה למי שרוצה קיצוץ במערכות הרווחה.    זהו כישלון אדיר לחברה הישראלית שנאנקת תחת הקיצוץ ההרסני במערכות הבריאות, במערכות ההשכלה (אני מכיר במפנים את מערכת ההשכלה הגבוהה שכבר התרגלה לכך שיש בה כ 5000 מרצי קבלן, ולא עולה בדעתם של אנשי האוצר לשנות את זה..), המערכות התחבורה הציבורית, במערכות הדיור הציבורי שהורעב, במערכת בשיכון החייבת הרחבת הבניה כדי להוריד מחירים באמת.

 

הרעבת השרותים הציבוריים מביא לפגיעה יומיומית באוכלוסיה, היא מביאה גם לפריחה של רעיונות הזויים של עוד קיתוץ ועוד הפרטה, ומשם שואב פייגלין את כוחו המוזר.

מי שהתרגל שאין פתרונות רוצה "פתרונות קסם" שלא הצליחו באף מקום בעולם, לאורך 40 שנות שליטת הימין הכלכלי ברובו של העולם המערבי.

פשוט.

פשוט עד כדי כך.

הוצאות החינוך בישראל 1995-2015

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.